تکنیک پومودورو برای درس خواندن

فهرست محتوای این صفحه

تکنیک پومودورو یک روش مدیریت زمان معروف است که توسط فرانسیسکو سیرلو در دهه 1980 ابداع شد. این تکنیک به شکل یک ساعت زمان‌سنجی کار می‌کند و به کمک زمان‌بندی دوره‌های کوتاه و تعیین ‌مدت زمان استراحت، به بهبود تمرکز و بهره‌وری کمک می‌کند. در ادامه ما به بررسی این تکنیک و نحوه استفاده از آن برای درس خواندن خواهیم پرداخت.

پومودورو چگونه کار می‌کند؟

تکنیک پومودورو بر مبنای چرخه‌های مطالعه و استراحت استوار است. به این صورت که زمان مشخصی (مثلاً 25 دقیقه) مخصوص به انجام یک کار درنظر گرفته شده و بعد از آن یک دوره استراحت کوتاه (مثلاً 5 دقیقه) انجام می‌شود و این چرخه به به همین شکل ادامه خواهد یافت. بر اساس مطالعات صورت گرفته ذهن افراد بعد از گذشت زمانی حدود ۲۵ دقیقه نیاز به استراحت کوچکی دارد و ضریب تمرکز کاهش می‌یابد. البته این عدد برای همه افراد ثابت نیست (میتوان کمتر و یا بیشتر نمود) به همین دلیل مدت زمانی که فرد می‌بایست تمرکز نماید، ۲۵ دقیقه توصیه شده است.

استفاده از پومودورو برای درس خواندن

استفاده-از-تکنیک-پومودورو-برای-مطالعه

1. تعیین هدف

قبل از شروع به استفاده از تکنیک پومودورو برای درس خواندن، ابتدا باید هدف خود را مشخص نموده و برنامه زمانی خود را بر اساس اهداف درسی یا موضوعات مشخص مرتب نمایید.

2. زمان‌بندی چرخه‌ها

زمان‌بندی چرخه‌ها نیز در استفاده از تکنیک برای مطالعه از اهمیت زیادی برخوردار است. تعیین زمان‌های مختلف بر اساس میزان تمرکز شما و خستگی، می‌تواند به بهترین استفاده از این تکنیک کمک کند. به عنوان مثال، می‌توانید 25 دقیقه درس بخوانید و سپس 5 دقیقه استراحت کنید. بهتر است بعد هر سه یا ۴ چرخه، حداقل ۱۵ الی ۳۰ دقیقه استراحت نمایید.

3. تعیین اهداف کوچک

هنگامی که مشغول به درس خواندن باشید، تلاش کنید اهداف کوچک و قابل اندازه‌گیری برای هر چرخه تعیین کنید. این کمک می‌کند تا مسائل را به قطعات کوچکتر تجزیه کرده و از احساس فشار در برابر حجم مطالب درسی پیش رو جلوگیری نمایید.

4. مدیریت حواس

حین کار با تکنیک پومودورو، باید اطمینان داشته باشید که تمام حواس خود را به درس خواندن اختصاص داده‌اید. از سایر مشغله‌ها و اشیاء منحرف کننده حواس مانند گوشی موبایل در این مدت زمان فاصله بگیرید تا تمرکز شما به حداکثر برسد.

5. استفاده از نرم‌افزارها

برخی از نرم‌افزارها و ابزارها طراحی شده‌اند تا به شما در پیگیری چرخه‌های پومودورو کمک کنند. این نرم‌افزارها معمولاً شامل زمان‌سنج، یادآورها و گزارش‌هایی از عملکرد شما هستند که در ادامه محبوب‌ترین آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

مثال استفاده از پومودورو

در ادامه میخواهیم یک مثال از پیاده‌سازی این تکنیک در مطالعه برای شما بیاوریم:

فرض کنید میخواهید ۴ موضوع درسی را در مدت زمان دو ساعت مطالعه نمایید. بهتر است مطابق فیلم زیر این زمان (۲ساعت) را به ۴ بازه زمانی مساوی نیم ساعته تقسیم نموده و در هر بازه زمانی ۲۵ دقیقه آن را مطالعه و ۵ دقیقه دیگر را استراحت نمایید. از فیلم زیر نیز میتوانید در زمان مطالعه خود استفاده نمایید:

معرفی نرم‌افزارها و ابزارهای معروف پومودورو:

همانطور که قبلا مطرح شد، ابزارهایی بسیاری طراحی شده‌اند که می‌توانند که کار تایمر، لیست‌کارها و گزارش عملکرد شما را که برای استفاده از این تکنیک لازم دارید، فراهم نمایند که محبوب‌ترین آنها عبارتند از:

۱- پومودوروی من مشاهده

شما میتوانید در این نرم‌افزار تحت وب، زمان‌هایی که برای مطالعه، حل تمرین و غیره نیاز دارید را در لیست خود بر اساس اولویت وارد نمایید. (امکان تغییر اولویت آنها نیز فراهم می‌باشد) مدت زمان انجام هر کار در این نرم‌افزار بصورت پیش فرض ۲۵ دقیقه و زمان استراحت کوتاه ۵ دقیقه در نظر گرفته شده است. تعداد پومودورو در هر چرخه را نیز ۴ عدد است که بعد از آن استراحت طولانی لحاظ می‌شود.

پومودوروی من

با ورود به بخش تنظیمات امکان ایجاد تغییر در هر یک از اعداد فوق فراهم می‌باشد.

پومودوروی من-تنظیمات

2. Pomodor مشاهده

یکی از محبوبترین ابزارها برای استفاده از تکنیک پومودورو است. از ویژگی‌های این ابزار میتوان به سرعت و سهولت در استفاده و ظاهر جذاب و ساده آن را نام برد. تنظیمات پیش‌فرض ثبت شده و کاربران میتوانند برنامه خود را با کمک این ابزار بهدوره‌های کوتاه کاری و استراحت تقسیم کنند.

Pomodor

3. pomofocus مشاهده

pomofocus یکی از محبوبترین ابزارها برای استفاده از تکنیک پومودورو است. این ابزار با ظاهری ساده و کاربرپسند به کاربران کمک کند زمان خود را به دوره‌های کوتاه کاری و استراحت تقسیم کنند.

pomofocus

  استفاده از pomofocus به کاربران کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری در کارهایشان داشته باشند، استراحت‌های منظم داشته باشند و بهبود در مدیریت زمان و افزایش بهره‌وری شخصی داشته باشند.

  4. Marinara Timer مشاهده

  یک نرم‌افزار آنلاین و ساده برای استفاده از تکنیک پومودورو است. این ابزار زمان‌بندی و مدیریت زمان را بر اساس دوره‌های کار و استراحت معین که در تکنیک پومودورو استفاده می‌شود، فراهم می‌کند.

  Marinara Timer

  برخی از ویژگی‌های Marinara Timer عبارتند از: زمان‌بندی قابل تنظیم، نمایش زمان باقی‌مانده، یادآوری‌های هوشمند و گزارش‌گیری ساده.

  با استفاده از این نرم‌افزار، شما می‌توانید به بهبود تمرکز و مدیریت زمان برای انجام برنامه مطالعه خود بپردازید.

  نتیجه‌گیری

  استفاده از تکنیک پومودورو برای درس خواندن می‌تواند باعث بهبود تمرکز، مدیریت زمان، و افزایش بهره‌وری شما در مطالعه شود. با انعطاف در زمان‌بندی چرخه‌ها و استفاده از نرم‌افزارها، می‌توانید این تکنیک را به بهترین شکل ممکن برای مطالعه خود پیاده نمایید و از آن بهره ببرید. پیشنهاد میگردد بمنظور افزایش بازدهی مطالعه خود،‌مقاله 10 تکنیک برای بهتر درس خواندن را مطالعه نمایید.

  با مطرح نمودن نظرات خود در خصوص مطلب ارائه شده ما را در اطلاع‌رسانی مطالب مفید به دانش‌آموزان یاری نمایید.

  مجله آقای تدریس
  افزایش بازدهی مطالعه; چگونه بهتر درس بخوانیم؟
  تاثیر-معدل-در-کنکور
  تاثیر معدل در کنکور
  مطالعه-با-تکنیک-پومودورو
  تکنیک پومودورو برای درس خواندن
  دوره-آموزشی-یا-معلم-خصوصی
  خرید دوره آموزشی بهتر است یا گرفتن معلم خصوصی
  تدریس-خصوصی-ارزان
  تدریس خصوصی ارزان (راهکارهای کاهش هزینه‌های کلاس‌های خصوصی)
  مقایسه تدریس خصوصی بصورت حضوری و آنلاین
  مقایسه تدریس خصوصی حضوری و آنلاین
  مدرسه-دولتی-یا-غیرانتفاعی
  9 تفاوت اصلی بین مدارس دولتی و غیرانتفاعی
  بهترین-نرم‌افزار-کلاس-آنلاین
  روش‌های برگزاری کلاس آنلاین
  10-تکنیک-برای-بهتر-درس-خواندن
  10 تکنیک برای بهتر درس خواندن
  هزینه-تدریس-خصوصی
  هزینه تدریس خصوصی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *